DO CZEGO MI TO POTRZEBNE?
   


Przejdź do: | Informatyka |

Niektórzy uczniowie mają problemy z dostrzeżeniem obecności matematyki we wszystkich dziedzinach życia. Pytają „a po co mam się tego uczyć?”, „do czego mi się to przyda?” Nie chcę martwić tych, którzy nie przepadają za królową nauk, jednak przed matematyką nie ma ucieczki Ba, jej znajomość może nam się bardzo przydać w życiu. Tak jak w poniższej opowieści – która jest jak najbardziej prawdziwa.

Dolina Krzemowa (ang. Silicon Valley) jest nazwą nadaną północnej części Doliny Santa Clara w stanie Kalifornia w USA. Tereny te stanowią centrum amerykańskiego przemysłu ”nowych technologii”, głównie przemysłu komputerowego. W Dolinie Krzemowej ma swoje siedziby większość największych firm związanych z komputerami m.in. Apple, Intel, eBay, Google, Yahoo!

SAN JOSE W DOLINIE KRZEMOWEJ

Właśnie Google był odpowiedzialny za billboardy, które pojawiły się w 2004 roku najpierw w Dolinie Krzemowej, a później również w większych miastach całego stanu. Napis na tablicy brzmiał:

co w wolnym tłumaczeniu znaczy:

{pierwsza 10-cyfrowa liczba pierwsza,
znaleziona wśród kolejnych cyfr liczby e}.com

Dla zwykłych kierowców czy przechodniów był to tylko kolejny billboard, na dodatek z kompletnie niezrozumiałą i nieprzydatną treścią. Ale dla matematyków, informatyków i miłośników nauk ścisłych wyzwanie: o co tutaj chodzi? W Krzemowej Dolinie najmądrzejsze głowy zaczęły poszukiwać rozwiązania. Nie wyjaśnię tutaj niestety czym jest liczba e. Uwierzcie mi na słowo, że taka liczba w matematyce istnieje. Wkrótce znaleziono rozwiązanie: liczbę 7427466391. Wchodząc na stronę internetową o adresie 7427466391.com (dziś adres jest nieczynny) trafiało się na stronę z kolejną zagadką matematyczną, i tak kilkakrotnie. Osoba, która rozwiązała wszystkie zagadki docierała w końcu do informacji takiej oto treści:

Jednego nauczyliśmy się podczas tworzenia Google:
Łatwiej jest znaleźć to, czego szukasz, jeśli to przychodzi do ciebie.
To, czego szukamy, to najlepsi na świecie inżynierowie.
I oto jesteś!

W ten sposób firma Google rekrutowała kandydatów do pracy na stanowisku programistów. Oczekiwano od nich, by potrafili poradzić sobie z każdym problemem i nie ustawali w wysiłkach poszukiwania rozwiązania.

Tekst na podstawie Wikipedia.pl i „Łamigłówki” Centrum Nauki Kopernik
Photo 1: XAtsukex via Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0