ARCHIWUM - ROK SZKOLNY 2014/2015
   
 


20.05.2015 21:10 by B.Bartosik

V Przegląd Dorobku Artystycznego Gminy Wolbórz

Tegoroczna V edycja Przeglądu Dorobku Artystycznego Placówek Oświatowych Gminy Wolbórz odbyła się 19 maja 2015 roku w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Wolborzu. W dniu przeglądu na scenie ośrodka zaprezentowano 6 programów, każdy charakterystycznie przygotowany do jednego z rozdziałów książki pani Heleny Mayer pt. „Pradawne dzieje zaklęte w legendach”. Nasz scenariusz oparty był na III rozdziale pt. „Mądry i sprawiedliwy król”, szkołę reprezentowała klasa IA przygotowywana przez p. Barbarę Bartosik. Hmm... dodam jeszcze, że nasi koledzy i koleżanki otrzymali dyplom za jeden z najlepszych z programów.

Zapraszam do fotek - kliknij na przycisk -


15.05.2015 7:10 by M.Żerek

Wycieczka klas I do Lecholandu

7 maja klasy IC i ID pojechały na wycieczkę do Lecholandu. Od samego rana świeciło słońce, pogoda nam sprzyjała więc i humory mieliśmy świetne. Już w autokarze mieliśmy ochotę śpiewać, a pomagał nam w tym "Tiger", którego zabrała ze sobą pani Agnieszka. Na miejscu czekał na nas leśniczy, który zaprosił nas do dwóch konnych powozów i wyruszyliśmy do Zaczarowanego Lasu. Spotkanie z Czerwonym Kapturkiem, Jasiem i Małgosią araz Babą Jagą dostarczyło nam niezapomnianych emocji, gdyż sami braliśmy w nim aktywny udział i zamienialiśmy się w aktorów. Wybornie smakowały nam pieczone kiełbaski. Świetnie się bawiliśmy. Zapraszam do fotek.

Zapraszam do fotek - kliknij na przycisk -


09.05.2015 7:10 by admin

Z savoire vivre za pan brat

Bon czy Ton? Savoir czy vivre? O zasadach dobrego zachowania i nie tylko przy stole uczniowie z klas szóstych dyskutowali podczas kilku ostatnich lekcyjnych spotkań. Którą stroną wręczamy kwiaty? Czy na spotkanie wypada się spóźnić, a może lepiej przyjść później? Kto komu pierwszy podaje rękę? Jak  ustawić zastawę stołową? To tylko niektóre z poruszanych tematów. Całość zakończyło przygotowanie wspólnego przyjęcia. A jak to wyglądało? Zapraszam do fotek.

savoir – wiedzieć, vivre – żyć; "znajomość życia"

bon-ton - znajomość obowiązujących zwyczajów

Zapraszam do fotek - kliknij na przycisk -


06.05.2015 8:40 by admin

Międzynarodowy Kangur Matematyczny

Międzynarodowy Konkurs Matematyczny "Kangur". Znamy już wyniki konkursu matematycznego Kangur, który odbył się w marcu. W kategorii "Maluch" do konkursu przystąpiło 11 uczniów naszej szkoły, a w kategorii Beniamin pięcioro. Oprócz samej kategorii do wyników wlicza się również wiek uczestnika. 

MALUCH BENIAMIN

Jakub Just - 86,25pkt - wyróżnienie

Łaski Dawid - 74,25pkt

Pełka Patryk - 70pkt

Kubicka Monika - 88,75pkt - wyróżnienie

Krzciuk Zuzanna - 100,50pkt

Werner Piotr - 82,25pkt

GRATULUJEMY!!!


05.05.2015 8:40 by admin

Czwórbój Lekkoatletyczny - Gmina

4 maja 2015 roku w Szkole Podstawowej w Proszeniu odbyły się Gminne Mistrzostwa w Czwórboju Lekkoatletycznym Dziewcząt i Chłopców. Czwórbój to mordercza rywalizacja, w której skład wchodzą 4 różne sportowe dyscypliny: bieg na 6om, bieg wytrzymałościowy, skok w dal lub wzwyż oraz rzut piłeczką palantową. W rywalizacji nasi zawodnicy wypadli z różnym szczęściem. Chłopcy zajęli III miejsce w gminie, dziewczęta zaś miejsce  I i tym wynikiem wywalczyły sobie prawo do udziału w zawodach o randze powiatowej. Jak dowiedziałem się z relacji nasi zawodnicy najwięcej narzekali na spalone w skoku w dal.

 


02.05.2015 12:00 by admin

Spotkania z muzyką - ludy andyjskie

W czwartek 30 kwietnia, w ramach cyklicznych spotkań z muzyką, nasi uczniowie mieli okazję zapoznać się z muzyką andyjską. Muzyką lecz nie tylko. Prowadzący wspaniale przybliżał nam historię regionu. Tolmekowie, Olmekowie, Inkowie, Aztekowie i inne ludy andyjskie pozostawiły po sobie nie tylko fascynujące ruiny będące przykładem tętniących życiem cywilizacji. Pozostawiły również kulturę i sztukę, którą współcześni mieszkańcy Peru, Kolumbii, Ekwadoru czy Boliwii zachowali i pomimo hiszpańskiej zawieruchy kultywują do dziś. W starożytnych ruinach i grobowcach znajdowane są liczne instrumenty dęte jak flety, fletnie wykonane z konchy czyli kości lamy. Podczas spotkania naszym gościem był muzyk z Peru, Rafael Alvarado, który zagrał i zaśpiewał najpiękniejsze pieśni peruwiańskie. Nie zabrakło oczywiście znanej ballady „El condor pasa”. Najmłodsi i starsi uczniowie poznali także tradycyjne, peruwiańskie instrumenty ludowe, takie jak: zampoña (fletnia Pana – instrument wykonany z bambusowych rurek ułożonych w jednym rzędzie) Ciekawostką jest że w języku Indian Aymara instrument ten nazywa się siku;-D. Inne instrumenty to: deszczowy kij okaryna czy świnia ;-D –wykonana z dyni, zwierzęcego pęcherza i patyka. Hiszpanie przywieźli ze sobą inną kulturę. Nie mogło to pozostać bez wpływu na podbite ludy i tak powstały: charango rodzaj niewielkiej mandoliny wykonanej ze skóry pancernika, chajchas – indiańska grzechotka wykonana z łupin nasion i kozich racic czy quena - flet prosty wykonany z drewna ale również z trzciny, z kości, palonej gliny lub piór kondora. Ten przepiękny koncert pozwolił nam poznać fragment kultury peruwiańskiej i z pewnością na długo zapadnie nam w pamięć.

Zapraszam do fotek - kliknij na przycisk -


02.05.2015 12:00 by admin

Konkurs wiedzy o Wolborzu

21 kwietnia 2015 roku w naszej szkole odbył się konkurs dla uczniów klas szóstych, zorganizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Wolborza, na temat życia A.F. Modrzewskiego oraz samej miejscowości. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w Miejskim Ośrodku Kultury 29 kwietnia. Wśród 38 osób biorących udział w konkursie najlepszymi znawcami Wolborza okazali się: I miejsce - Antonina Filipczak kl 6a- 22pkt, II miejsce ex aequo: Roksana Płoszaj kl 6b, Zuzanna Krzciuk kl 6a - 22pkt, III miejsce Zuzanna Wnuk kl 6a - 20pkt. GRATULUJEMY!

 



  AKTUALNOŚCI